Sunday, June 23, 2024
More
    HomeTelanganaTop Rankers List of AP Students in TS EAMCET 2023 Results Announced

    Top Rankers List of AP Students in TS EAMCET 2023 Results Announced

    Related stories

    New Anna canteen opens in Hyderabad

    Xenex Amar, the founder and general secretary of Chandrababu...

    YS Jagan requests government assistance after Telugu man from Andhra Pradesh is fatally shot in Arkansas, USA

    Gopikrishna, a native of Yazali in Karalapalem mandal, had gone to the US eight months ago in search of livelihood. The assailant came straight at him and shot him.

    Heavy rains expected in multiple Telangana districts over the next two days.

    The Meteorological Department predicts light to moderate showers in...

    Government’s approval of farm loan waiver praised by TSCAB

    The vice president of TSCAB (TS Co-operative Apex Bank...

    Telangana Education Minister Sabitha Indra Reddy announced the results for engineering, agriculture, and medical students. 80% of engineering students and 86% of agriculture and medical students passed their exams.

    Andhra Pradesh students received the top ranks in the results. Here are the top 10 students in each stream:

    - Advertisement -

    Engineering Stream

    1. Sanapala Anirudh (Visakhapatnam)

    - Advertisement -

    2. Ekkintipani Venkata Maninder Reddy (Guntur)

    3. Challa Umesh Varun (Nandigama)

    - Advertisement -

    4. Abhineet Majeti (Kondapur)

    5. Ponnathota Pramod Kumar Reddy (Tadipatri)

    6. Maradana Dheeraj kumar (Visakhapatnam)

    7. Vadde Shanvita Reddy (Nalgonda)

    8. Boina Sanjana (Srikakulam)

    9. Nandyal Prince Branhan Reddy (Nandyala)

    10. Meesala Pranathi Sreeja (Vizianagaram)

    Also read:  Bhatti assures that all welfare schemes will remain in place

    Agriculture & Pharmacy Toppers

    1. Burugupally Sathyaraja Jaswant (East Godavari District)

    2. Nasika Venkateja (Chirala)

    3. Safalakshmi Kuralleti (Saroor Nagar)

    4. Durgempudi Karthikeya Reddy (Tenali)

    5. Bora Varun Chakraborty (Srikakulam)

    6. Devagudi Guru Shasidhar Reddy (Hyderabad)

    7. Vangipuram Harshilai (Nellore)

    8. Daddanala Sai Chidvilas Reddy (Guntur)

    9. Ganthamaneni Girivarshita (Ananthapuram)

    10. Kollabatula Pritam Siddharth (Hyderabad)

    The results were released in Hyderabad.

    - Advertisement -
    Rajesh M
    Rajesh Mhttps://www.telanganatribune.com
    Latest News from Hyderabad, Telangana, India & World!

    Follow us

    3,565FansLike
    179FollowersFollow
    1,202FollowersFollow
    965SubscribersSubscribe

    Contribute News

    You can contribute an article to Telangana Tribune by dropping a mail at newsdesk@telanganatribune.com

    Latest stories

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here